CGT – GENETİK TAŞIYICILIK TESTİ

CGT ile Daha Güvenli Donör ve Sağlıklı Çocuklar

Yumurta donasyonu uygulamalarında, yumurta bağışçılarının fiziksel özelliklerinin yanı sıra genel sağlık durumları ve taşıyabilecekleri genetik hastalıklar en çok merak edilen ve endişe duyulan konuların başında geliyor. Bölgede hizmet veren pek çok tüp bebek ve donasyon merkezi, sık görülen genetik hastalıklar bakımından Avrupa standartları çerçevesinde yapılması önerilen genetik tarama testlerini (Talasemi, kistik fibroz vb.) yumurta bağışçılarına uyguladığını beyan ediyor. Bu testler, her ne kadar genetik tarama testi olarak ifade edilse de gen düzeyinde bir incelemeden ziyade kan testleri. Dolayısı ile bu testler tedavi gören çiftlerin aklını en çok meşgul eden “aldığım yumurta ne kadar güvenli? Donör’den çocuğumuza bilinmeyen genetik bir hastalık geçebilir mi? Acaba yumurta bağışçıları olası genetik hastalıklar yönünden ne kadar iyi inceleniyor?” gibi sorularının cevabını net olarak verebilen testler değiller.

Günümüzde tedavi gören çiftlerin veya donörlerin farkında bile olmadan taşıyor olabileceği yüzlerce nadir genetik hastalık mevcut ve ne yazık ki yakın bir zaman öncesine kadar bu genetik hastalıkların taranabilmeleri tıbben ve teknik açıdan mümkün değildi. Şimdi ise basit bir kan örneği alınarak gen düzeyinde gerçekleştirilebilen CGT Testi ile bu taramayı bilinen 300’ün üzerinde genetik hastalık için yapabilmek mümkün.

CGT Testi’ni bölgede uygulayan ilk ve tek kurum olan Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi gerek tüp bebek gerek donasyon tedavisinde mümkün olan en sağlıklı ve en güvenli tedaviyi sunuyor.

CGT Testi Nedir?

Bilindiği gibi genetik alanında son yıllarda büyük ilerlemeler sağlandı. Özellikle insanın genetik haritasının çıkarılmasıyla hastalığa neden olabilecek birçok genetik mutasyonun (DNA seviyesinde meydana gelmiş genetik şifre bozukluğu) etkisi önceden belirlenebiliyor.

CGT Testi ile test yapılması planlanan bireyden alınan basit bir kan örneğinin 300’ün üzerinde genetik geçişli hastalık ve 1600’ün üzerinde hastalık sebebi mutasyonun (genetik şifre bozukluğu) bir seferde taranması ve değerlendirilmesi mümkün.

Yani klasik yöntemler ile gerçekleştirilen genetik tarama hizmetlerinde aynı anda sadece birkaç gen bozukluğuna bakılabiliyor iken, CGT testinde aynı anda yüzlerce genetik hastalık taranabilmektedir. Üstelik bu taramanın maliyeti geçmiş yıllardaki tek bir genin taranma maliyetinden bile düşük.

Süreç Nasıl İşliyor?
  • Hastanemize yumurta nakli (donasyonu) için başvurduğunuzda, fiziksel özelliklere göre yapılan donör seçimi işlemini CGT Testi uygulanmış donör havuzumuzdan gerçekleştirebilirsiniz.
  • CGT Testi uygulanmamış genel donör havuzu içerisinden yapılan seçimin sonrasında seçtiğiniz donörden kan örneği alınarak genetik merkezine gönderilir ve sonuca göre size bilgi verilir. CGT Testi amaçlı kan örneği alımı, inceleme ve değerlendirme yaklaşık 2-4 hafta sürer.
CGT Testi Sadece Yumurta Donasyonu Tedavilerinde mi Kullanılıyor?

Bahçeci Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesinde sunduğumuz CGT Testi sadece yumurta bağışçısı seçimi ile sınırlı kalmayıp, kendi yumurta ve spermi ile tüp bebek tedavisi gören çiftlerimiz ve doğacak çocukları için de herhangi bir genetik hastalık aktarma ihtimaline karşı uygulanabilir.

Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada akraba evliliklerine sıklıkla rastlanıyor. Bu çiftlerin genetik hastalıklar taşıyan çocuk sahibi olma olasılığı yüksek olduğundan CGT Testi büyük önem arz ediyor. Bu test sayesinde, genetik ayıklama uygulanarak akraba evliliklerinde dahi çiftlerin sağlıklı bebekler dünyaya getirmesi sağlanabiliyor.

Sorularınızı yöneltmek, fiyat ve süreç hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için iletişim formumuzu doldurabilirsiniz.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN