Cinsiyet Seçimi

*Yakın zamanda değişen yasal mevzuatla birlikte, PGD işlemi artık cinsiyet belirleme amacıyla yapılamamakta, yalnızca genetik tarama amaçlı yapılabilmektedir.

Genetik teknolojiler sayesinde %100* doğrulukta cinsiyet seçimi yapılabilir.

Cinsiyet seçimi (cinsiyet belirleme veya cinsiyet tayini olarak da bilinir), doğacak olan çocuğun cinsiyetinin gebe kalmadan önce belirlenmesi işlemidir. Cinsiyet tayini sadece tüp bebek ve genetik tanı yöntemi ile kesin olarak yapılabiliyor. Bu işlem, çiftlere istedikleri cinsiyette çocuk sahibi olma ve aile planlaması olanağı sağlıyor.

PGT (preimplantasyon genetik tanı), tüp bebek yöntemiyle elde edilen embriyoların cinsiyetlerini %100 kesinlikte belirleyen genetik inceleme yöntemi. Cinsiyet belirleme için tüm dünyada kullanılan en etkili yöntem. PGT ile cinsiyet belirleme işleminin başarısı bilimsel olarak %99.9 ya da %100’e yakın olarak ifade ediliyor.

Cinsiyet belirleme işlemi tüp bebek işlemiyle temelde aynı adımlara sahip. Tüp bebek adımlarına ek olarak yalnızca embriyolarınız genetik taramayla erkek ve dişi olarak belirleniyor. Bu belirleme işlemi her ne kadar tam bir kesinliğe sahipse de işleme girecek embriyoların istatistiksel olarak yarısı istenen cinsiyete sahip olmaz. Bazen sağlıklı tüm embriyolarınız tercih etmediğiniz cinsiyette olabilir ya da tercih ettiğiniz cinsiyetteki embriyolar yeterince sağlıklı olmayabilir.

PGT Testi embriyolara uygulanan bir testtir. Cinsiyet belirleme yapmak için PGT öncesi Microsort’a da başvurulabilir. Microsort ile spermler, yumurtaları dölleyip embriyolara dönüşmeden önce ayrıştırılır. İncelenen spermlerin yumurtaları döllediklerinde ortaya çıkan embriyonun hani cinsiyette olacağı bu yöntemle tespit edilebilir. Bu sayede genetik taramaya girecek neredeyse tüm embriyoların istenen cinsiyette olması sağlanır. 

Cinsiyet seçimi işlemi 3 hafta sürer. Bu işlem için hastanemize başvuran hastalarımız isterlerse tedavi sürecini başından sonuna kadar hastanemizde geçirebilir veya bulundukları yerde uzaktan takibimizle tedavilerini gerçekleştirebilirler. Uzaktan takip geçirecek hastalarımızın yalnızca bir hafta Kıbrıs’ta bulunmaları yeterlidir. Her iki durumda da süreç benzer şekilde işler.

Öncelikle, tedaviye başlamadan önce yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi verilir. Ön görüşme için dilerseniz günü birlik Kıbrıs’a gelebilir veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabilirsiniz. Tedaviye kendi ülkesinde başlayacak olan hastalarımızın, öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmesi ve talep ettiğimiz tüm tetkik ve tahlilleri hastanemize göndermeleri gerekir. Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra teşhisinize yönelik size özel bir tedavi programı planlanır. Ultrason ve test sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve günlük kullanacağınız ilaçlar belirlenir. Ultrason takibinizi bulunduğunuz yerdeki bir doktora yaptırabilirsiniz. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız doktorumuz tarafından belirlenerek size iletilir.

Adetin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanıp, 12 veya 14 gün sonra anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayının yumurta çatlatma iğnesini yapmış olması gerekmektedir. Yumurta toplama işlemi acılı ya da ağrılı bir işlem değildir. Anne adayından yumurtaların toplandığı gün, baba adayından da sperm alınarak, dölleme işlemi gerçekleştirilir. Yumurta toplama işlemi için günü birlik Kıbrıs’ta bulunmanız yeterli olacaktır.

Yumurta toplama işleminden sonra döllenen embriyolara 3. ya da 5. gün biyopsi yapılır. Embriyolar laboratuvarımızda özel işlemlerden geçirilir ve genetik açıdan incelenir. Sağlıklı ve istenilen cinsiyette olan embriyolar seçilir. Seçilen embriyolar genellikle 5. gün anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transfer işlemi için sadece anne adayının hastanemize günübirlik gelmesi yeterlidir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

PGD testi için embriyolara biyopsi yasal mevzuat gereği genetik bir risk öngörüldüğünde yapılabilir.

Cinsiyet seçimi için bir hafta Kıbrıs’ta konaklamanız yeterli olacaktır. Bu süre yumurta toplama işleminden, transfer işleminin bir gün sonrasına kadar olan süreyi kapsar. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi dileyen ve zaman problemi olan anne adaylarının sadece yumurta toplama ve transfer gününde günübirlik, baba adaylarının ise sadece yumurta toplama günü günübirlik hastanemizde bulunması yeterlidir.

Genetik Analiz

  • Ailesinde genetik hastalık açısından risk taşıyan çiftlere
  • İleri anne yaşı nedeniyle bebekte genetik hastalık riskinin (özellikle Down sendromu) artması durumunda
  • Aile planlaması yapmak isteyen çiftlere
Genetik teknolojiler sayesinde %100* doğrulukta cinsiyet seçimi yapılabilir. İlkemiz, laboratuvarlarımızda sürekli yenilenen teknolojiyi, dünya ile aynı anda tüm merkezlerimizde kullanmak. İhtiyacınız halinde mevcut tüm kromozomların analizini yaparak pek çok genetik hastalığı da daha embriyo aşamasında tespit edilebiliyoruz.
(*)Bu güne kadar gerçekleştirdiğimiz cinsiyet tayini uygulamalarında, tekniğe bağlı olarak oluşan, veya yanlış/hatalı tanı ve sonrasında gelişen abort veya canlı doğum oranımız %0’dır. Diğer yandan bu oranın, Avrupa genelinde faaliyet gösteren saygın tüp bebek merkezlerinde gerçekleştirilen, içerisinde cinsiyet tayini yapılan vakaların da bulunduğu hasta popülasyonunda % 0.06 olarak bildirilmektedir(**).

(**) C. Moutou, V. Goossens, E. Coonen, M. De Rycke, G. Kokkali, P. Renwick, S.B. SenGupta, K. Vesela, and J. Traeger-Synodinos. ESHRE PGD Consortium data collection XII: cycles fromJanuary to December 2009 with pregnancy follow-up to October 2010. Human Reproduction, Vol.29, No.5 pp. 880–903, 2014

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN