ERA TESTİ

Tüp bebek tedavilerinde karşılaşılabilen olumsuz sonuçların önemli bir kısmı yumurta, sperm veya embriyo kaynaklıdır.  Elde edilen embriyo kadar, embriyonun tutunarak besleneceği rahim dokusunun ve rahim ortamı da oldukça önemli.

Tedavi sürecinde kliniklerde yapılan rutin değerlendirmelerde rahim ortamı genellikle histeroskopi veya ultrasonografi ile inceleniyor. Bu incelemeler sırasında gebeliği engelleyici bazı patolojiler (miyom, polip, perde, rahim üst duvarında çöküntü vb.) tespit edilebiliyor ve bu patolojiler çoğunlukla cerrahi olarak düzeltilebiliyor.

Diğer taraftan bu patolojilerin dışında kalan, embriyonun tutunmasını sağlayan hücresel mikro-çevrenin ne kadar sağlıklı olduğu veya embriyo için hazır olup olmadığının tespiti bu uygulamalarla ne yazık ki mümkün değil.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda, özellikle iki veya daha fazla deneme gerçekleştirip, kaliteli embriyo transferi yapılmasına rağmen gebelik elde edilemeyen bazı çiftlerde şu durumlar gözlemlendi:

  • Rahim dokusu embriyo gelişimi ile senkronize bir gelişim göstermeyebiliyor
  • Embriyonun gebelik için hazır olduğu dönemde rahim dokusu embriyonun tutunması için yeterli olgunluk düzeyine ulaşmayabiliyor.

Bu gibi durumlarda ERA Testi’ne başvuruyoruz.

ERA Testi, tüp bebek tedavisi öncesinde rahim dokusunun embriyo için en uygun aşamaya gelebileceği dönemin anlaşılmasını sağlıyor.

ERA Testi ile rahmin embriyoları kabul edip etmeyeceğini veya embriyo transferinin hangi gün yapılırsa gebelik oranlarında başarının artırılabileceğini öngörmek artık mümkün.

ERA Testinin Donasyon Tedavilerindeki Olası Faydası Nedir?

Donasyon tedavilerinde gebelik oluşturma potansiyeli yüksek yumurta ve sperm kullanıldığından, tedavideki başarının büyük bir bölümü yumurta, sperm ve embriyodan çok rahim dokusunun embriyoyu kabul etme kapasitesine bağlı. ERA Testi sonrası elde edilen sonuçlar, özellikle bazı hastalarda tedavi programı ve embriyo transfer gününün doğru tespit edilmesi, gerektiğinde ise günün değiştirilmesi ile gebelik başarısının daha da artırılabildiğini gösteriyor. ERA Testi ile elde edilen sonuçlara göre, geçmişte elde edilen olumsuz denemelerin nedenlerini anlamak da mümkün.

ERA Testi Nasıl Uygulanır?

ERA Testi’nde tedavi görecek hastanın rahim içi zarı adet başlangıcı ile birlikte belirli bir program dahilinde takip ediliyor. Daha sonra doktor tarafından planlanmış belirli bir günde biyopsi ile küçük bir endometriyal doku alınıyor. Doku alınması çok basit bir işlem olmakla birlikte ameliyathane ortamında ve genellikle hastanın konforu açısından hafif sakinleştirici verilerek yapılıyor. Alınan doku, ileri moleküler genetik tanı yöntemleri kullanılarak 230’un üzerinde gen bölgesi ve gen ürünü bakımından detaylı olarak analiz ediliyor. Yaklaşık 4 hafta içerisinde sonuçlar değerlendirilerek hastanın rahim dokusunun embriyoyu kabul edebilme potansiyeli belirleniyor. Sonuçta dokunun embriyonun tutunmasına elverişli olup olmadığı tespit ediliyor. Embriyo transfer günü bu sonuçlara göre belirleniyor.

ERA testi hakkında bilinmesi gereken önemli notlar:

  • Aday çiftlerin ERA Testi’nden maksimum fayda sağlayabilmeleri için, test ve tedavinin donmuş embriyo transferi uygulamaları esas alınarak planlanması son derece önemli.
  • Diğer bir deyiş ile ERA Testi, hormon ile uyarılmış, yumurta toplama işlemi sonrası taze transfer planlanan tedaviler için uygun bir test değil.
  • ERA Testi’nin çiftlere getireceği faydanın sınırlı kalmaması adına, testin uygulanması düşünülen kliniğin, dondurulmuş embriyo transferleri ve işlemlerinde de yüksek başarı sağlayabilmesi gerekir.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN