Menopoza Girdim Hamile Kalabilir Miyim?

Genç kızlarda adet kanamalarının başlamasıyla birlikte genellikle yumurtalıklarda ovulasyon (yumurtlama) işlemi de başlayıp, doğurganlık dönemine girilmektedir. İlk âdetin başlaması 10 ila 15 yaşlarında olmaktadır. Yaş ilerledikçe ve menopoz yaklaştıkça kadının yumurtalık kapasitesi ve yumurta kalitesi azalır. Bir kadında adet kanamalarının 35 yaşından önce kalıcı olarak kesilmesine ise erken menopoz adı verilmektedir.  Kadınlarda erken menopoz görülme sıklığı giderek artmaktadır. Dünyada 30 yaş altı yaklaşık her 1000 kadından biri erken menopoz tehdidi altındadır. Erken menopozun artma nedenleri arasında sigara kullanımı, alkol, stres, beslenme alışkanlıkları gibi sorunlar yer alır.

Günümüzde anne olma yaşının yükselmesi, iş hayatında artık önemli pozisyonlarda görevler alan kadınların ileri yaşta evlilik yaparak çocuk sahibi olmak istemesi gibi nedenler yüzünden çiftler çocuk planlarını daha ileri yaşlara ertelemektedir. Ancak stres ve beslenme alışkanlıkları, kemoterapi, radyoterapi gibi yumurta hücrelerine zarar veren tedaviler, kadının erken menopoza girmesi gibi nedenler yüzünden çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı giderek artmaktadır. Çeşitli nedenlerle erken yaşlarda düşük over rezervi teşhisi veya erken menopoz riski bulunan pek çok kadın gelecekte çocuk sahibi olamama endişesi yaşamaktadır. Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte menopoza giren kadınlarda çeşitli tedavi yöntemleri ile anne olabilmektedir. Erken menopozda kadının rahmi zarar görmez, sadece yumurtlama olayı son bulur. Bu durumu yaşayan kadınlar için alternatif yardımcı üreme yöntemi yumurta donasyonudur. Yumurta donasyonunda donörden alınan sağlıklı ve genç yumurta hücresi ile menopoza giren bir kadın da hamile kalabilir ve çocuk sahibi olabilir.

Menopoza giren kadının yumurta rezervi tükendiği için donörden alınan yumurta hücresi kullanılır. Yumurta donasyonunda gebe kalma şansı oldukça yüksektir. Bunun nedeni ise daha genç ve sağlıklı donörlerden alınan yumurta hücrelerinin kullanılmasıdır.

Donör yumurtası ile gebe kalan ve tüm gebelik sürecini, doğum ve doğum sonrası süreci yaşayan ve bütün hormonal değişimleri tecrübe eden kadında oluşan annelik içgüdüsü ve bebekle arasında oluşan bağ yönünden kendi yumurtası ile gebe kalan kadınlar arasında herhangi bir fark gözlenmemektedir.

Yumurta donasyonu tedavi süreci tüp bebek işlemi gibidir, tek farkı yumurta hücrelerinin genç ve sağlıklı bir donörden alınarak transfer edilmesidir. Yumurta donasyonu (yumurta nakli), donörden tüp bebek yöntemiyle elde edilmiş yumurta hücrelerinin, anne adayının eşinden alınan spermlerle döllendirilmesi ve alıcı kadının (anne adayının) rahmine embriyonun transfer edilmesiyle yapılır. Transfer işlemi ağrısız bir işlemdir. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılır.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN