SPERM DONASYONU

Sperm donasyonu, çeşitli nedenlerle sperm üretimi durmuş erkeklerin başvurabileceği bir yöntemdir.

Sperm donasyonu doğumsal ya da sonradan ortaya çıkmış herhangi bir nedene bağlı olarak sperm üretiminin olmadığı ve bu nedenle gebe kalamayan çiftlerde bir başkasından (sperm bankasından) sperm alınması işlemidir. Sperm donasyonu, daha çok azospermik biyopsilerinde (semende hiç sperm olmama durumu) sperm elde edilemeyen heteroseksüel çiftler tarafından tercih edilen bir yöntem olmakla beraber, bekâr kadınlar ve lezbiyen çiftler tarafından da tercih edilebilir.

Azospermi: semende hiç sperm olmaması durumudur.)

Sperm Donasyonu Hakkında

  • Zamanında ameliyat edilmediği için sperm üretimi tamamen hasara uğramış olan inmemiş testis hastaları
  • Kemoterapi veya radyoterapiden dolayı sperm üretimi zarar görmüş hastalar
  • Geçirilmiş ateşli hastalığa/kabakulağa bağlı olarak testisleri hasar görmüş hastalar
  • Travma ya da diğer nedenlerle testisi olmayan hastalar veya genetik hastalık nedeniyle sperm üretemeyen hastalar
  • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlığı olup bu durumun kötü sperm kalitesinden kaynaklandığı tespit edilen hastalar
  • Akraba evliliğinden ötürü doğacak olan çocukları risk altında olan hastalar
  • Bekar kadınlar veya lezbiyen çiftlere

Sperm donasyonu uygulamasında, yalnızca sperm alınacaksa anne adayının yumurtalıkları hazırlanıyor. Eğer aşılama (IUI- intra Uterin İnseminasyon) planlanıyorsa, yumurtanın doğal gelişmesi takip ediliyor ya da düşük dozda ilaçla bir veya iki yumurta gelişimi sağlanarak uygun zamanda çatlatma iğnesi uygulanıyor. Çatlatma iğnesinden yaklaşık 34-36 saat sonra donörden alınan sperm örneği özel ortamda hazırlanarak bir kanül vasıtasıyla anne adayının rahmine enjekte ediliyor.

Eğer tedavi yöntemi olarak tüp bebek yöntemi tercih edilirse, anne adayları tüp bebek sürecindeki gibi hazırlanıyor. Adetinin 2. veya 3. gününde kadına göbek etrafına yapılan yumurta geliştirici iğne tedavisine başlanıyor. Bu tedavi kişiden kişiye değişmekle birlikte ortalama 7-12 gün arasında sürüyor. Bu süre içinde belli aralıklarla ultrason ve kan tahlilleri isteniyor. Yeterli sayı ve büyüklükte yumurta gelişimi sağlandıktan sonra, yumurta olgunlaştırıcı bir iğne yapılıyor ve iğnenin yapılmasının 35-36 saat ardından anestezi altında, ultrason aracılığıyla yumurtalar toplanıyor. Yumurta toplama işlemi yaklaşık 5-10 dakika sürüyor. Yumurta toplandığı gün donörden alınmış olan sperm örneği de laboratuvarda hazır bulunuyor ve her bir yumurtaya bir sperm enjekte edilerek dölleme işlemi yapılıyor. Oluşan embriyolar laboratuvarda takip edilerek uygun günde anne adayının rahmine transfer ediliyor. Sperm donörü (vericisi) olarak bazen çiftler donörlerini kendileri organize etseler de bu uygulamalarda genellikle sperm bankası tercih ediliyor. Sperm seçimi anne adaylarının istekleri doğrultusunda ve kendilerine tıbbi olarak en uygun olacak şekilde yapılıyor.

Anne adayının yaşının ileri olduğu durumlarda, Down Sendromu, Turner Sendromu gibi yumurtaya bağlı riskleri ortadan kaldırmak için embriyolara genetik tanı testleri yapılabiliyor. Bu anlamda PGD (preimplantasyon genetik tanı) veya Kıbrıs’ta ilk ve tek olarak British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde uygulanan aCGH yöntemi tercih edilebiliyor.

Sperm donasyonu için hastanemize başvuran hastalarımız isterlerse tedavi sürecini başından sonuna kadar hastanemizde geçirebiliyor veya bulundukları yerden, uzaktan takip ile tedavilerini gerçekleştirebiliyorlar. Her iki durumda da süreç benzer şekilde işliyor.

Öncelikle, tedaviye başlamadan önce yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi veriliyor. Ön görüşme için dilerseniz günü birlik Kıbrıs’a gelebiliyor veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçebiliyorsunuz. Tedaviye kendi ülkesinde başlayacak hastalarımızın, öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmesi ve talep ettiğimiz tüm tetkik ve tahlilleri hastanemize göndermesi gerekiyor. Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra size özel bir tedavi programı planlanıyor. Ultrason ve test sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaçlarınız belirleniyor. Ultrason takibinizi bulunduğunuz yerdeki bir doktora yaptırabiliyorsunuz. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız doktorlarımız tarafından belirleniyor. Yapılan ön tetkik ve testler tüm infertilite (kısırlık) ve tüp bebek tedavileri için kullanılan ortak testler.

Donasyon tedavisinde yaklaşık 2 hafta (13 veya 15 gün) ilaç kullanımı gerekiyor. Anne adayının adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaçlarla tedaviye başlanıyor. Tedaviye başlandıktan 12 veya 14 gün sonra yumurta toplama işlemi yapılıyor. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce anne adayımıza yumurta çatlatma iğnesi yapılıyor. Toplanan yumurtalar laboratuvar ortamında babanın fiziksel özellikleri ve ailenin kan grubuna göre donörden alınan sperm ile dölleniyor.

Yumurta toplama işleminden 4- 5 gün sonra, döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer ediliyor. Transfer işlemi ağrısız bir işlem, anne adayının hastanemize günübirlik gelmesi yeterli. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılıyor.

Sperm donasyonu için anne adayının bir hafta Kıbrıs’ta konaklaması yeterli. Bu süre yumurta toplama işleminden, transfer işleminin bir gün sonrasına kadar olan süreyi kapsıyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi dileyen ve zaman problemi olan anne adaylarının sadece yumurta toplama ve transfer gününde günübirlik hastanemizde bulunması yeterli.

Hastanemizde, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti mevcut yasal mevzuatı gereğince, sperm donasyonu için sadece yurtdışında faaliyet gösteren lisanslı sperm bankalarından temin edilen sperm örnekleri kullanılıyor. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi, sperm bankalarının seçiminde de yılların verdiği deneyimin getirdiği katı kurallar doğrultusunda, kalite sertifikaları olan bankaları tercih ediyor. Tüm sperm bağışçıları detaylı olarak inceleniyor ve psikologlar tarafından uygunluk açısından değerlendiriliyor. Sperm donasyonu işleminde bağışçı ve alıcının bilgileri gizli tutuluyor. Bağışçılar sperm yoluyla çocuğa geçme ihtimali olan bulaşıcı hastalıklar ve çocukta ciddi sağlık problemi yaratabilecek genetik hastalıklar yönünden tarama yapılıyor. Sarılık testleri (Hepatit B, Hepatit C), HIV testi (AIDS), Sifiliz, Sitomegalovirus, Klamidya gibi bulaşıcı hastalıklar ve Kistik Fibrosis, Talassemia (Akdeniz Anemisi) gibi genetik yolla geçişli hastalıklar, ayrıca karyotip (kromozom) analizini içeren oldukça geniş bir tarama programı uygulanıyor.

Kendi sperm donörünü getirmek isteyen çiftler, uygun kriterleri sağlıyorsa (sperm kalitesi uygun ve bulaşıcı hastalıklar açısından problem yoksa), hastanemizde tedavi olabiliyor.

Donasyon sürecinde donör eşleştirilmesi çok ciddi bir iş. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak yıllardır bu alanda uzmanlaşmış, profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Çok geniş bir donör havuzuna sahibiz ve donörlerimizin detaylı bilgileri özel bir veri tabanında tutuyoruz. Bilgilerinizi bu özel yazılıma girerek, size en uygun donörlere ulaşabiliyoruz ve tercihlerinize göre, size en çok benzeyen donörleri seçebiliyoruz.

Donör seçiminde kan grubu uyumu önemli. Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi), eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.), ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif), ve hobileri bile istekler doğrultusunda belirleyebiliyoruz.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN