TÜP BEBEK

Tüp bebek tedavisi, gebe kalma şansı düşük olan çiftlerin, tıbbi gelişmeler ve uzmanlık kullanılarak bebek sahibi olma olasılığının artırılmasıdır. Anne adaylarının ilaç tedavisi ile büyütülen yumurtaları toplanarak, baba adaylarından alınan spermler ile laboratuvar ortamında birleştiriliyor ve embriyo oluşturuluyor. Bu embriyo en uygun zamanda anne adayının rahmine transfer ediliyor.

Tüp bebek tedavisi genellikle istemelerine rağmen bir yılın sonunda gebe kalamayan genç çiftlere ve 3-6 ay deneme yaparak olumlu haberi alamayan 35 yaş üzeri kadınlara öneriliyor. Bu tedaviye başlamadan önce jinekolojik muayene çok önemli. Bu muayenede rahim ağzı gözleniyor ve ultrason ile rahim ve yumurtalık yapısı tespit ediliyor.

Tüp bebek tedavilerinde öncelikli hedef, kısırlık nedenlerini ortaya çıkararak hastalara uygun tedaviyi seçmek ve uygun zamanda uygulamak. İlk görüşmede, infertilite sebepleri anlatılarak tanı koymak için uygulanacak testler konusunda hastalara bilgi veriliyor.  Tedavi süreci, gerekli hazırlık tedavilerinin ardından, anne adaylarının adet süreciyle başlar ve embriyo transferi ile yaklaşık 15 – 18 günde sonuçlanıyor.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce doktor muayenesi ve ön değerlendirme çok önemli. Bu görüşmede anne adaylarına ait tetkikler (hormon ve tiroit testleri, prolaktin seviyeleri ve yumurtalık kapasitesini değerlendirmeye yönelik FSH, estradiol veya AMH gibi ilaçlı rahim filmi, HSG) ile erkeğin semen analizi (spermiogram) değerlendiriliyor. Anne adaylarının jinekolojik muayenesi ve vajinal ultrasonu yapılarak tedavi protokolü ve zamanlaması kararlaştırılıyor. Muayenede, tedaviye başlamaya engel bir durum olup olmadığı tespit edilerek, tedavi gerektiren durumlar saptanıyor. Bazı durumlarda siklusun senkronizasyonunu sağlamak için hormon ilaçları verilebiliyor.

Yumurtalıkların ilaçla uyarılmasına adet döneminde (genellikle kanamanın başladığı ilk 3 gün içinde) başlanıyor. Göbekten yapılan ince ve kısa iğnelerden oluşan bu ilaçları, ilk doz uygulamasının ardından hastalar kendilerine uygulayabiliyor. İlaçların uygulanma süresi ortalama olarak 8-12 gün sürüyor. Süreç boyunca, doktorunuz, belirli aralıklarla muayeneye gelmenizi istiyor ve bu muayenelerde gelişen folliküllerin (yumurtalıkta bulunan ve içerisinde yumurtayı barındıran sıvı dolu keseciklerin) sayı ve büyüklüğünü ultrason tetkikleri ile değerlendiriyor. Tedavinin son günlerinde östradiol ve progesteron seviyeleri için kan tahlili istenebiliyor. Ultrason ve kan testi sonuçları değerlendirilerek, olgunlaştırma iğnesinin uygulanma ve yumurta toplama tarihleri kesinleştiriliyor.

Ultrasonda yeterli sayı ve büyüklükte (üç tane 18 mm’nin üzerinde) folikül görülmesi ve kan hormon değerlerinin de uygun olması durumunda, yumurtaların olgunlaşmasını sağlamak için olgunlaştırıcı iğne (genellikle Human Chorionic Gonadotropin – HCG) uygulanıyor. Uygulama zamanı önemli; iğne yapıldıktan 35-36 saat sonra yumurta toplama işlemi gerçekleştiriliyor.

Yumurta toplama işlemi anestezi altında yapılıyor. Yaklaşık 5-10 dakika süren süreçte, yumurtalıklarınızdaki folikül sıvıları ultrason yardımıyla aspire ediliyor (toplanır) ve bu folikül içindeki yumurtalar embriyologlar tarafından mikroskop altında ayıklanıyor.

Yumurtalar, toplandıktan yaklaşık 2 saat sonra embriyologlar tarafından mikroskop altında değerlendiriliyor ve olgun (metafaz 2) yumurtalara klasik IVF ya da ICSI yöntemi ile dölleme işlem yapılıyor. British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi laboratuvarlarında, başarı şansı daha yüksek olan ICSI yöntemi tercih ediliyor.

Yumurta toplama işleminin ertesi günü (yani toplama işleminden yaklaşık 16-18 saat sonra) yumurtaların ne kadarının döllendiği değerlendiriliyor ve embriyolar kültür ortamına kaldırılarak gelişmeleri günlük olarak kaydediliyor. Genellikle, yumurta toplama işleminin sonrasındaki üçüncü-beşinci günlerde transfer yapılıyor. Bazen çok sayıda yumurta gelişimi olan ve estradiol değeri yüksek olan anne adaylarında, embriyolar dondurularak transfer ertelenebiliyor. Transfer işlemine girerken hastanın idrar kesesinin dolu olması gerekiyor. Muayene masasına alındıktan sonra vajinaya spekulum yerleştirilip rahim ağzı ortaya çıkarıldıktan sonra ince bir kateter ile embriyolar rahim içine transfer ediliyor. Transfer işlemi ağrısız bir işlem; anestezi gerektirmiyor. Transfer sonrasında, dikkat edilmesi gereken durumlar ve kullanılması gereken ilaçlar hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılıyor.  Transfer gününden 12 gün sonra kanda yapılan gebelik testi (beta hcg) ile transfer sonucu öğreniliyor.

İnfertilite (Kısırlık) Tedavi Yöntemleri

Aşılama yöntemi, yeni teknolojiler sayesinde kolay uygulanabilen, ağrısız bir yardımcı üreme yöntemi. Bu yöntem, bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamamış ve infertilite (kısırlık) tanısı almış hastalara uygulanıyor.

Aşılama tedavisinde, anne adaylarında yumurtaya son olgunluğunu veren çatlatma iğnesi yapıldıktan sonra, eşlerinden sperm örneği alınıyor ve bu spermler arasında şekli en düzgün ve en hareketli olanlar santrifüj ve yıkama yöntemleri ile seçilip, kateter yardımı ile anne rahmine bırakılıyor.

[Detaylı bilgi için tıklayınız]

Tüp bebek, laboratuvar ortamında oluşturulan embriyoların anne adayının rahmine transfer edilmesi işlemi. Klasik IVF yönteminde, kadından alınan yumurta ve partnerinden alınan belli sayıda sperm, laboratuvar koşullarında bir araya getirilerek dölleme kapasitesi en yüksek spermin yumurtanın içine girmesi sağlanıyor. Döllenme işleminin oluşması için yaklaşık 16-18 saat bekleniyor ve daha sonra mikroskop altında değerlendirme yapılıyor. Bu tedavinin uygulanabilmesi için yeterli sayıda yumurta ve spermin olması gerekiyor.

ICSI yönteminde, klasik IVF tedavisinden farklı bir dölleme yöntemi uygulanıyor. Embriyologlar, özel mikroskoplar altında, yumurtanın içerisine spermi özel iğneler kullanarak enjekte ediyor ve döllenen yumurta özel kültür ortamına alınıyor. İşlem gerçekleştikten 16-18 saat sonra döllenme kontrol ediliyor. ICSI, özellikle az sayıda yumurta rezervi olan çiftlerde ya da erkek faktörlü (sperm sayısında ve/veya hareketinde düşüklük gibi) vakalarda döllenme şansını artıran bir uygulama.

IMSI, sperm seçiminde kullanılan spermlerin 6000-8000 kat büyüterek incelenmesine olanak sağlayan ve sperm bozukluğu olan çiftlerde başarı şansını arttıran bir uygulama.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu. Gerçek kişi/sahte yazılım ayrılımı yapılmaktadır.

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN