YUMURTA DONASYONU

Yumurta donasyonu tedavisinde
%97.82’ye varan başarı oranına sahibiz.

Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta donasyonu (yumurta nakli), kendi yumurtaları ile hamile kalma şansı olmayan anne adaylarına uygulanan, başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemidir. Yumurta donasyonu yönteminde, sağlıklı ve zengin yumurtalık rezervine sahip donörlerden toplanan yumurtalar babadan ya da sperm donöründen alınan spermle döllenerek embriyo haline getirilir. Geliştirilen bu embriyolar anne adayının rahmine tüp bebek yöntemleriyle yerleştirilir ve anne adayı gebe kalır.

Yumurta Donasyonu Yaptıranlar Doğan Bebekle Ortak Özellikler Taşır mı?

Yumurta donasyonu ile anne olanlar, bebekle doğal bir bağ kurarlar. Bebek genlerinin yarısını babadan (yumurta donasyonu ile hamile kalan annenin eşinden) alır. RNA’sı anneden geçtiği için, annesine de benzeyecektir. Yani doğan bebeğin huyları, tutumları, sevdiği-sevmediği şeyler, ruhsal yapısı, seçimleri gibi özellikler doğumu gerçekleşen annesine çeker.

Donör yumurtası ile gebe kalan kadınlar tüm gebelik, doğum ve doğum sonrası süreci yaşayarak bütün hormonal değişimleri tecrübe eder. Yumurta donasyonu sonrasında, annelik iç güdüsü ve bebekle arasında oluşan bağ ile kendi yumurtası ile gebe kalan kadınlar arasında herhangi bir fark gözlenmez.

 • Herhangi bir nedenle kendi yumurtasıyla gebelik elde edemeyenlere (genetik olarak Turner sendromu, Gonadal disgenezi gibi problemleri olanlara)
 • Genetik hastalık taşıyanlara
 • Sağlıklı bir rahmi olan ancak erken menopoza girmiş kadınlara
 • Ameliyatla yumurtalığı alınmış kadınlara (Kanser – endometriozis, enfeksiyon gibi nedenlerle)
 • Kemoterapi – radyoterapi gibi nedenlerle yumurtaları hasar görmüş ya da yumurta hücreleri kaybolmuş kadınlara
 • İleri yaşta olup yumurta rezervleri ve yumurtalarının kalitesi gebelik için yeterli olmayan kadınlara
 • Yumurtalık kapasiteleri erken yaşta azalan kadınlara
 • Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan kadınlara
Donasyon tedavisinde tüp bebek tedavisiyle aynı prosedürler uygulanır. Programa başlamadan önce çiftin genel bir sağlık taraması bakımından bazı testler istenir. Özellikle hormonal açıdan durumlarını tespit edecek testler ve muayeneler istenebilir.

Bunlara ek olarak baba adayından sperm analiz testi (spermiogram) ve anne adayından rahim filmi istenir. Bu değerlendirmelerle birlikte anne ve baba adayı tedaviye uygun hale getirilir. Anne adayının siklusu (adet döngüsü) ile donörün adet döngüsü çeşitli ilaçlar kullanılarak senkronize hale getirilir. Yani ikisinin aynı dönemde adet görmesi sağlanır.

Yumurta donörünün yumurtaları büyütülürken anne adayının da östrojen seviyesi belli bir seviyede tutacak ilaç tedavisi uygulanır. Donörden yumurtaların toplandığı gün, anne adayının eşi sperm örneği verir ve toplanan yumurtaların bu spermle döllenerek embriyo haline gelmeleri sağlanır.

Embriyoların gelişimi takip edilir ve uygun görülen günde anne adayının rahmine transfer edilir. Transfer işleminden 12 gün sonra kandan bakılacak gebelik testi (beta HCG) ile işlemin sonucu öğrenilir.

Yumurta donasyonu için hastanemize başvuran hastalarımız isterlerse tedavi sürecini başından sonuna kadar hastanemizde geçirebiliyor veya bulundukları yerden, uzaktan takip ile tedavilerini gerçekleştirebiliyorlar. Her iki durumda da süreç benzer şekilde işliyor.

Öncelikle, tedaviye başlamadan yaptırmanız gereken tetkik ve tahliller hakkında bilgi veriliyor. Ön görüşme için dilerseniz günü birlik Kıbrıs’a gelebiliyor veya telefon/e-posta aracılığıyla bizimle iletişime geçerek bilgi alabiliyorsunuz. Tedaviye kendi ülkesinde başlayacak olan hastalarımızın, öncelikle bir jinekolojik muayeneden geçmesi ve talep ettiğimiz tüm tetkik ve tahlilleri hastanemize göndermeleri gerekiyor. Tetkik ve tahlilleriniz doktorumuz tarafından değerlendirildikten sonra teşhisinize yönelik size özel bir tedavi programı planlanıyor. Ultrason ve test sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve günlük kullanacağınız ilaçlar belirleniyor. Ultrason takibinizi bulunduğunuz yerdeki bir doktora yaptırabiliyorsunuz. Ultrason sonuçlarınıza göre tedavi süreciniz ve ilaç dozlarınız bizim doktorumuz tarafından belirleniyor. Yapılan ön tetkik ve testler tüm infertilite (kısırlık) ve tüp bebek tedavileri için kullanılan ortak testler.

Menopoz döneminde iseniz tedavinize istediğiniz zaman başlayabiliyorsunuz. Tedavi için tüm tetkik ve tahlilleriniz tamamlandıktan sonra adet görüyorsanız adetin 2. veya 3. günü rahim hazırlığı için ilaç tedavisine başlanıyor. Menopoz döneminde değilseniz yumurta donasyonu tedavi işleminde alıcı ve donör senkronizasyonları göz önünde bulundurularak bir tedavi süreci planlanıyor. Seçilmiş olan donörün tedavisi de anne adayımızın tedavisi ile birlikte başlıyor. Donörün adetinin 2. veya 3. günü yumurta çoğaltıcı ilaç tedavisine başlanıp, 12 veya 14 gün sonrası anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılıyor. Yumurta toplama işleminden 36 saat önce donöre yumurta çatlatma iğnesi yapılıyor. Donörden yumurta

toplama işlemi yapıldığı gün baba adayından sperm alınarak dölleme işlemi gerçekleştiriliyor. Baba adayının sadece sperm verme işlemi için günübirlik Kıbrıs’ta bulunması yeterli.

Yumurta toplama işleminden 4-5 gün sonra döllenen embriyolar anne adayının rahmine transfer ediliyor. Transfer işlemi ağrısız bir işlem. Anne adayının sadece transfer işlemi için hastanemize günübirlik gelmesi yeterli. Transferden 12 gün sonra kandan gebelik testi yapılıyor.

Yumurta donasyonu tedavisi için bir hafta Kıbrıs’ta konaklamanız yeterli. Bu süre yumurta toplama işleminden, transfer işleminin bir gün sonrasına kadar olan süreyi kapsıyor. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi dileyen ve zaman problemi olan anne adaylarının transfer gününde günübirlik, baba adaylarının ise sadece OPU günü günübirlik hastanemizde bulunması yeterli.

Donörlerimizi seçerken sadece yumurta sayısı ve kalitesi ile değil, “sağlıklı donör ilkesiyle” yola çıkıyoruz.

Donasyon hastalarımızın hassasiyetinin ve onlar için en önemli aşamanın donör seçimi aşaması olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak sizlere birçok tüp bebek merkezinde uygulanmayan hizmetleri sunuyoruz.

 • Donörlerimizi yalnızca genel sağlık taramasından geçirmiyor, Kıbrıs’ta, yalnızca hastanemizde uygulanan CGT Testi ile donörlerimizi 230’un üzerinde genetik hastalık taramasından geçiriyoruz.
 • 1.800’ün üzerinde sağlıklı donörle bölgenin en geniş donör havuzuna sahibiz.
 • Fiziksel, ruhsal, eğitim düzeyi, etnik köken gibi sayısız özellik açısından oldukça geniş bir yelpazede donör arasından seçim yapmanızı sağlıyoruz.
 • Donörlerimizi sadece tıbbi özelliklerine göre değil, sosyokültürel özellikleri, meslekleri, dış görünüşleri, özel hayatlarına kadar katı kurallar çerçevesinde bir elemeden geçirerek kabul ediyoruz.
 • Geniş donör veri tabanımız ve özel yazılımımız ile size en uygun olan eşleşmeye kolayca ulaşabiliyoruz.
 • Sadeleştirilmiş, kolay kullanımıyla online donör arama programımız sayesinde size en uygun donörü bulabilirsiniz. Hemen deneyin. (Tıklanabilir olmalı)
 • Donör arama programımız sayesinde:
  • Donörün fiziksel özelliklerini (boy, kilo, göz rengi, cilt rengi, yüz tipi)
  • Eğitim durumunu (üniversite/yüksek lisans eğitimini tamamlamış vs.)
  • Ruhsal özelliklerini (aktif, dışa dönük, meraklı, heyecanlı, pozitif)
  • Hobileri gibi birçok özellik arasından dileğinizi seçerek size en uygun donörü belirleyebilirsiniz.
 • Ayrıca British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi olarak yukarıda belirtilen genel seçim kriterlerinin dışında bir talebiniz olduğunda (belirli bir doğum yeri, vücut özelliği, özel sanatsal yetenekler vs.) geniş network’ümüzle belirlediğiniz özelliklere uygun donörü de en kısa zamanda buluyoruz.
Donasyon yöntemiyle bebek sahibi olduğunuzda, bebeğinizin yasal anne-babası siz olursunuz. Gebelik, doğum ve doğum sonrası süreçte bebeğiniz ile güçlü bir bağ kurarsınız. Ancak mikroskopla görülebilen bir yumurta, çocuğunuzla birlikte geçireceğiniz koca bir ömür ve biriktireceğiniz milyonlarca güzel anı karşısında sadece küçük bir detay olarak kalacaktır.
Avrupa standartlarının üzerinde başarı oranıyla, en son teknolojilerin ışığında hizmet veren British Kıbrıs Tüp Bebek Hastanesi’nde yumurta donasyonu tedavileri, birinci denemede %73,9 ikinci denemede %88 ve üçüncü denemede %98,6 oranında gebelikle sonuçlanır.
Yumurta donasyonu tedavisi için ücretler, anne-baba adaylarının tıbbi durumları ve bu durumların gerektirdiği test ve tedavilere göre şekillenmektedir. İlk muayenelerin ardından doktorunuz fiziki durumunuza göre tıbbi gereksinimleri belirler. Gereken testler ve tıbbi uygulamalar kesinlik kazandıktan sonra, ilgili çalışanlarımız sizlere tedavi ücreti hakkında net ve detaylı bir bilgi verirler.

Bize Ulaşın

*Güvenlik sorusu.

Bize WhatsApp’dan da ulaşabilirsiniz:

1.800 + donörle en geniş donör havuzu | 22 yıllık deneyim | 40.000’den fazla tüp bebek başarısı | 7 ülke 12 merkez | %97.82’ye varan başarı oranı | 10 yumurta garantisi | ISO 9001 ve ISO 27001 sertifikaları | Başarı artırıcılar: MIRI 7/24 embriyo izleme sistemi, MicroSort (cinsiyet seçimi için sperm ayrıştırıcı), MitoScore, PGT, CGT, NGS, ERA

Şimdi sizin mutluluğunuz
için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek
sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin
hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİZE ULAŞIN

Şimdi sizin mutluluğunu için çalışalım

22 yılda 40.000’den fazla aileyi bebek sevinciyle mutlu ettik. Şimdi sizin hayallerinizi gerçekleştirelim.

BİE ULAŞIN